نمایشگاه الکامپ

شما اینجا هستید

معرفی نخستین پیمایش اینترنت اشیاء و موضوعات مورد پیمایش

نخستین دوره پیمایش اینترنت اشیاء ایران که برای شش ماهه دوم سال ۱۳۹۵ طراحی گردیده است از مهرماه سال جاری و همزمان با هفدهمین نمایشگاه بین­المللی تلکام ۲۰۱۶ آغاز گردید. بدین منظور از ابزارهایی چون مصاحبه حضوری و تکمیل پرسشنامه توسط شرکت­های فعال در حوزه IoT و حاضر در نمایشگاه مذکور استفاده گردید. در تدوین محتوای سوالات مصاحبه و پرسشنامه که ضمیمه گزارش حاضر گردیده است، از تطبیق نمونه­های مشابه از جمله، پرسشنامه اتحادیه اروپا در زمینه پیمایش نوآوری، پرسشنامه IEEE، پرسشنامه وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا و ...، و در نهایت از نظر خبرگان بهره لازم برده شد. پس از بررسی بیش از ۲۴۰ شرکت حاضر در نمایشگاه مذکور، شرایط پیمایش برای ۴۸ شرکت احراز گردید. موضوع های اصلی که در این پیمایش مورد ارزیابی قرار گرفتند، عبارتند از:

 1. حوزه ها و زمینه­های فعالیت شرکت
 2. زمینه و موضوع فعالیت شرکت ها در حوزه اینترنت اشیاء
 3. منابع همکاری و استراتژی شرکت­ها برای فعالیت در بازار
 4. صنایع هدف و شاخص­های توسعه اینترنت اشیاء
 5. موانع فعالیت در حوزه اینترنت اشیاء
 6. تعداد کارکنان فعال در حوزه اینترنت اشیاء

مخاطب اصلی این گزارش سیاستگزاران، مدیران، متخصصین و فعالان در حوزه اینترنت اشیاء در کشور هستند. در بررسی هر یک از موضوع های اصلی مورد پیمایش، در صورت نیاز، اطلاعات مرتبط در خصوص وضعیت جهانی ارائه شده است. این امر با هدف افزایش تاثیرگذاری و شناسایی بهتر شرایط و نیازمندی های کشور انجام شده است. لذا در هر بخش سه موضوع اصلی زیر مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

 1. بررسی وضعیت جهانی
 2. ارائه نتایج پیمایش در نمایشگاه تلکام ۱۳۹۵
 3. تحلیل و بررس نتایج

 

برنامه پیمایش های آتی اینترنت اشیاء در سال ۱۳۹۵

در راستای شناسایی تمامی توانمندی های کشور در حوزه اینترنت اشیاء و عدم حضور تمامی شرکت های فعال در اکوسیستم اینترنت اشیاء در نمایشگاه تلکام ۲۰۱۶، برنامه هایی چون برگزاری نشست فعالان توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیمایش­های حضوری در محل شرکت و پیمایش گسترده در نمایشگاه های مرتبط برنامه ریزی شده است. بر این اساس پیمایش های زیر تا پایان سال ۹۵ اجرا خواهد شد.

 1. دومین پیمایش اینترنت اشیاء در کشور در نمایشگاه الکامپ ۱۳۹۵، آذر ماه ۱۳۹۵

دومین پیمایش اینترنت اشیاء در کشور در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ ۱۳۹۵) در هفته پایانی آذر ماه ۱۳۹۵ اجرا خواهد شد. این نمایشگاه با حضور تعداد بیشتری از شرکت های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و تنوع فعالیت بالاتری اجرا خواهد شد.

 1. پیمایش آنلاین فعالان در حوزه های مختلف مرتبط با اینترنت اشیاء،  بهمن ماه ۱۳۹۵

این پیمایش جهت شناسایی فعالان و دغدغه های بازیگران مختلف در اکوسیستم اینترنت اشیاء در بخش های زیر انجام خواهد شد.

 • دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی
 • شر کت های نوپا و دانش بنیان
 • شتاب دهنده ها و صندوق های سرمایه گذاری
 • شرکت ها، سازمان ها و کارفرمایان بزرگ
 • شرکت های کوچک و متوسط

 این پیمایش به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و امیدواریم بتوانیم تعامل خوب و سازنده ای با بازیگران و فعالان بالقوه و بالفعل در اکوسیستم اینترنت اشیاء ایجاد شود تا شناسایی دقیقی نسبت به فعالیت های در حال انجام، شناسایی نیازهای توسعه این فناوری در کشور و تعیین اقدامات و برنامه های عملیاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت پذیرد. 

درباره مرکز داده پژوهشگاه

مرکزداده پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای وظایف ذاتی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری  به عنوان میزبان و بستر توسعه پروژه های فناورانه در سطح کشور طی سالهای اخیر نقش فعال و پر رنگی ایفا نموده است و در حال حاضر قابلیت ارایه خدمات به داخل پژوهشگاه و مجموعه و نهادهای بیرونی را دارد.

 

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبر نامه مرکز داده پژوهشگاه جهت دریافت آخرین اخبار و وقایع همچنین اطلاع از اخرین حوزه مراکز داده جهانی

ارتباط با ما

 • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۵۳۴- ۰۹۱۲۲۰۰۲۰۰۵
 • رایانامه: idc@itrc.ac.ir